Paket Servis Programı
Aralık 29, 2022

Paket Servis Programları Sayesinde Sipariş Analizi Faydaları

ile HoldPOS

Bir restoran veya lokanta işletmesinde paket servis siparişlerinin genel miktarı ve nitelikleri üzerinde analizler gerçekleştirmek, işletme için her zaman faydalar sağlar. Çünkü bir işletme sunmuş olduğu ürün türlerine, çeşitliliğine ve kalitesine bağlı olarak paket servis konusunda daha fazla talep edilebilir veya tam tersi talepler çok düşük olabilir. Bu durumda iyi bir analiz gerçekleştirmek ve raporlar elde etmek, daha iyiye ulaşmak için her zaman gereklidir. 

Müşteri deneyimi ve işletme kalitesi açısından iç servis sistemi dışında paket servis kapsamında iyi bir analiz gerçekleştirmek için de iyi bir otomasyon ihtiyacı bulunur. Bu açıdan restoran otomasyon sistemi içerisinde önemli bir parçayı bu kısım sağlar. paket servis programları bir gün içerisinde kaç adet müşterinin sipariş verdiğini, müşterilerin hangi bölgelerden sipariş verdiğini, daha çok hangi ürünün sipariş edildiğini ve ödemelerin nasıl yapıldığını analizler halinde sunabilir. Aslında otomasyon daha birçok farklı analizi gerçekleştirerek, önemli raporlar ve bilgiler sunmaktadır.

Paket Servis Programları Analizleri

Paket servis programları restoran otomasyonu içerisinde dahili olarak elde edilirken, bu otomasyon sayesinde çok önemli faydalar sağlanmaktadır. Temel olarak otomasyon müşteri kayıtları gerçekleştirerek, müşteriye hızlı bir şekilde cevap verme, adres bilgilerini kayıt altında tutarak hızlı paket servis hizmeti sağlama ve hızlı yanıtlama gibi avantajlara sahiptir. Ancak en önemli avantajlarından birisi sipariş analizleri gerçekleştirilmesidir. 

Otomasyonun sağladığı sipariş analizlerine bakıldığında, ilk sayfada raporlar incelenerek paket servis elemanlarının analizleri gözden geçirilebilir. Personel yönetimi açısından bu analizler hangi personelin kaç adet servis gerçekleştirdiğini, çalışma sürelerinin ne kadar hızlı olduklarını ve müşteri ile ilişkilerindeki değerlendirmeleri gösterebilir.

Otomasyonun personel açısından sağladığı analizler gibi satış rakamları tarafında sağladığı analizler de önemlidir. Günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık periyotta kaç adet paket servis yapıldığı, ne kadar kazanç elde edildiği ve ödemelerin nasıl alındığı gibi analizler gözden geçirilebilir. Örneğin, kredi kartı ile ödeme yapılması daha fazla talep ediliyorsa, teslimatta hızlı ve kaliteli bir şekilde dahili pos sistemi sunulmasına önem verilebilir. 

Paket Servis Programları Analizleri Hangi Artıları Sağlar?

Paket servis analizlerine bakıldığında, daha çok talep edilen menüler ön plana çıkarılabilir, menülerde indirimler, avantajlar ve farklı fırsatlar gerçekleştirilebilir. Örnek olarak otomasyon, bulunduğunuz il veya ilçede hitap ettiğiniz bölgede hangi ürününüzün daha fazla satıldığını ortaya koyabilir. Bu durumda talep edilen bu menü için bir geliştirme, daha fazla satılması için bir iyileştirme veya daha fazla indirim uygulayabilirsiniz.

Analizin sağladığı satış potansiyeli dışında kalan menüler ve ürünler konusunda ise bu ürünlerdeki sorunları belirlemek açısından inceleme yapabilir, yeni fiyatlar belirleyebilir ve ek talepleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Analizler bir restoran içerisinde hem personelin kontrol edilebilmesi, hem müşteriye daha iyi hizmet verilmesi hem de maliyetlerin kontrolü bir hale getirilmesi için önemli avantajlar oluşturmaktadır.