Hayalet Mutfaklar Yemek Siparişini Arttırıyor
Ocak 9, 2023

Hayalet Mutfaklar Yemek Siparişini Arttırıyor

ile HoldPOS

Yemeğin sipariş edilerek iş yerine veya eve istenmesi bugün işletmeciler açısından da maliyette büyük bir katkı sağlıyor. Çünkü bir restoran işletmesi restoranda servis verdiği sürece daha büyük bir salona, her müşteri için ayrı bir servis maliyetine ve ısıtma, elektrik, temizlik gibi maliyetlere katlanıyor. Bu anlamda hayalet mutfaklar profesyonel servis otomasyon sistemi kullanımlarıyla eşdeğer bir şekilde yemek siparişini arttırarak işletmelere katkı sunuyor.

Hayalet mutfaklar özel bir konsept olarak takriben 2019-2020 yıllarında pandeminin etkileri sonrasında dünya genelinde artış gösterdi. Çünkü hayalet mutfak bir yemek işletmesinin restoran servis alanına ihtiyaç duymadan mutfağında ürettiği yemekleri müşteriye paket servis sistemi ile ulaştırması üzerine kuruldu. Masalar, sandalyeler, servis alanı, yemeğin sürekli sıcak tutulması veya servis ekipmanları kullanması gibi birçok maliyet bu sayede ortadan kalktı.

Profesyonel Hayalet Mutfak Devri Başladı

Pandemi döneminde hayalet mutfakların bu denli önemli bir işlevi bulunmasıyla bu tip işletmeler daha fazla önem kazandı. Günümüzde birçok fastfood işletmesi veya restoran çok küçük servis alanları dışında genellikle büyük boyutlu hayalet mutfaklar ile müşterilerine hizmet vermeyi tercih ediyor. Akla gelen bazı büyük restoran konseptleri dahi yemek sepeti işletme kaydı gibi entegrasyonlar sağlayarak online siparişe yöneliyor.

Günümüzde profesyonel hayalet mutfaklar devri başlamış olmakla birlikte her işletmede bu sisteme rahatlıkla geçiş yapabiliyor. Çünkü hayalet mutfaklar tek bir işletme tarafından kullanılmak yerine birçok farklı işletme tarafından aynı anda dahi kullanılabiliyor. Bu sistem içerisinde her işletme kendi paket sipariş sistemi ve otomasyonuyla da sorunsuz bir ilerleyiş elde edebiliyor.