Gıda israfı kontrol edilebilir
Ocak 24, 2023

Gıda israfı kontrol edilebilir

ile HoldPOS

Dünya genelinde milyonlarca insanın her gün açlık ile mücadele ettiği düşünülürse; restoranlar, kafeteryalar ve otellerde karşılaşılan gıda israfı kabul edilebilir bir düzeyde değildir. Bu nedenle işletmelerde gıda israfı kontrol edilebilir ve atık engelleme ile dünyaya katkı sunulabilir. Zira bu amaçla çok pratik şekilde kullanılabilecek bir cafe restoran otomasyon sistemi büyük faydalar sağlayabilir.

Restoran otomasyon programı gıda israfını kontrol etmek için birçok ayrıntısıyla önemli katkılar sunar. Örneğin, işletmede ve işletmenin şubelerinde çevrimiçi/çevrimdışı kullanılabilir. Tek bir hesap üzerinde satış, stok, müşteri, çalışan kontrolü, gelir-gider kontrolü veya menü kontrolleri sağlanabilir. Bu sayede doğru miktarda üretim, doğru menü sunumları ve doğru gıda takibi yapılarak israf önlenebilir.

Gıda İsrafı Kontrolü İçin Önemli Noktalar

Gıda israfı kontrolünde özellikle işletmelerde bugün giderek azalmaya başlayan şekilde açık büfe sisteminin kaldırılması büyük bir fayda sağlar. Açık büfe kahvaltılar ve serpme kahvaltılar daha fazla gıda atığı ortaya çıkarır. Çünkü bu gıdalar müşteri tarafından tüketilmese dahi gün sonunda mecburen gıda atığına dönüşür.

Gıda israfı açısından restoran programı takipleriyle birlikte kolaylıkla birçok nokta kontrollü şekilde çalışmaya devam edebilir. Örneğin, depo atıklarının kontrolü için bir stok yönetimi veya üretimde ortaya çıkan atıkların yönetimi için de mutfak yönetimi kolaylıkla sağlanabilir. İyi bir menü tasarımı ile doğru ve doyurucu menüler sağlanarak müşteriye iyi hizmet verilebilir. Bilinçli bir işletme tüketilmeyen yemek ve malzemeleri de doğru noktalara bağışlayarak, gıda israfını daha etkin bir şekilde engelleyebilir.