Barkodlu Satış Programı
Aralık 28, 2022

Barkodlu Satış Programı İle Satış İşlemleri hızlandırın

ile HoldPOS

İşletmelerde çağdaş bir sistem olarak kullanılan yazılımlar arasında barkodlu satış programı çok uzun yıllardır yer almaktadır. Genellik yerel marketler, ulusal marketler, şube bazında çalışan marketler ve perakende satış işletmeleri tarafından bu yazılım kullanılmaktadır. Yani aslında eczanelerden kozmetik mağazalarına, şarküterilerden kırtasiyelere ve hatta giyim mağazalarına kadar her noktada kullanılabilir.

İşletmelerde barkodlu satış programı kullanımı vasıtasıyla aslında stok yönetimi açısından ve ürün kayıt sistemi açısından avantaj elde edilse de satış açısından da çok pratik bir sistem sağlanmaktadır. Çünkü bu profesyonel yazılım içeriğinde pos sistemi gibi ödeme işlemleri gerçekleştirmek için kısımlar da barındırdığından dolayı her noktada kullanılabilir. Yani ürün barkod okuma işlemi sağlayarak, stok yönetimi işlemlerini tamamlandıktan sonra kasa üzerine geldiğinde de pos sistemi sayesinde bağlantılı olarak kredi kartı, banka kartı, mobil ödeme sistemleri veya nakit ödeme ile ödeme işlemlerini de sisteme uygulamaktadır. 

Satış İşlemlerinde Hızlı Ve Güvenilir Barkodlu Satış Programı

Akla gelebilecek tüm işletmelerde kullanılabilecek barkodlu satış programı örneğin ürün satışı gerçekleştiren bir kafeteryada da kullanılabilir. Kahve ve pasta satışı gerçekleştiren kafeteryalarda restoran otomasyon sistemi ile birlikte bu yazılım elde edildiğinde, satışa sunulan ürünlerde bir barkod kullanılarak, stok ve ürün özellikleri sisteme kaydedilmiş şekilde satış yapılabilir. 

Örnek olarak pastane işletmelerinde hem kafeterya hizmeti verilirken hem de kuru pasta, yaş pasta, meyve suyu ve tatlı gibi ürünler ile satış işlemi gerçekleştirilebilir. Bu durumda barkodlu satış programı önemli bir avantaj sağlar. Örneğin, kuru pasta 1 kilogramlık bir paket haline getirilerek üzerinde barkod yazılımı ile kayıt gerçekleştirilirse, ürün kasaya ulaştığında bu barkod okutularak satış yapılır. Bu sayede satış işlemi sırasında ürünün üretim tarihi, son kullanma tarihi, gramajı, birim fiyatı ve satış fiyatı gibi her bilgi barkod üzerinde yer alır. Barkod, sistem tarafından okunduğunda da tüm bu bilgiler stok üzerinde işlenerek kasada satış sağlanır. 

Pastane örneğinde olduğu gibi işletmelerde barkodlu satış programı kullanılması vasıtasıyla aslında satışta ürün stok yönetimi avantajı elde edilir. Ayrıca satışın daha pratik bir hale gelmesi açısından ürün fiyatı ezberleme, tartım yapma ya da tarih kontrolü gerçekleştirme gibi işlemler mecburiyet olmaktan çıkar. Müşteri kasada uzun süre bekletilmeden, hızlı ve pratik bir alışveriş imkanı sunulur.

Barkodlu Satış Programı Ek Avantajları

İşletmelerde barkodlu satış programı kullanıldığı zaman stok takip programları içeriğine sahip olduğu için depo, tezgah veya rafta bulunan ürün sayısı daha net bilinebilir. Ürünün giriş sayısından son çıkış sayısına kadar kar ve zarar takibi yapılabilir. İşletme gelir ve giderlerinin takibi için raporlar alınabilir. Satılan her ürün barkod sistemi sayesinde belirli gruplar içerisinde daha kolay kategorize edilerek satılabilir.

Barkodlu satış programı aslında estetik olarak da müşterinin gözünde güzel bir satış ekranı ve resmi bir işletme pozisyonunda hizmet verme avantajı sağlar. Kullanılan program ve sistem müşterinin işletmeye olan güvenini arttırır. Ayrıca yazılım içerisinde pos sistemi bulunması da müşteri için hem kolaylık hem de ödem noktasında güven sağlar.